Rafał Zaorski dalej zaskakuje! W niedawnym nagraniu na YouTube ogłosił powstanie Cebullionu – stablecoina stworzonego w Polsce, powiązanego z polskim złotym. Moneta jest w 100% zabezpieczona gotówką i zaprojektowana jako cyfrowy odpowiednik lokalnej waluty.
Zaorski chce, aby Cebullion został zatwierdzony i nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przedsiębiorca twierdzi, że tylko w ten sposób projekt może zyskać niezbędną pewność do powszechnego przyjęcia. Jego zdaniem „Polacy zasługują na własny stablecoin”.
Dodatkowo Zaorski twierdzi, że dobrze uregulowane stablecoiny są kluczem do powszechnego publicznego przyjęcia kryptowalut. W związku z tym regulacje, zaufanie i przejrzystość powinny być na czele zwolenników technologii blockchain i branży kryptograficznej.
Cebullion – polski stablecoin
Cebullion (kod PLNc), na oficjalnej stronie projektu, określany jest jako „polska waluta cyfrowa dla świata blockchain i nowych technologii”. Jest to stablecoin, o którym mówi się, że ma udział w polskim złotym (PLN). Dlatego od samego początku skierowana jest na potrzeby „pionierów finansowych” w dziedzinie stypendiów, firm, projektów i inwestycji.
Sprawdź także: Co to jest Cebullion – analiza litepaper
Z założenia stablecoin jest kryptowalutą, która ze względu na stałą korelację z wybraną walutą fiducjarną musi wytrzymać gwałtowne wahania kursów walut. Cebullion nie jest pierwszą próbą zbudowania stablecoina powiązanego z polskim złotym.
W styczniu 2022 roku BeInCrypto Polska poinformowało o działaniach PKO Banku BP w zakresie rejestracji logo i nazwy PLCoin. Zakłada się, że ich celem jest wprowadzenie CBDC, czyli cyfrowej wersji pieniądza fiducjarnego, który jest w pełni kontrolowany przez bank centralny. Jednak w październiku 2020 roku Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów jednogłośnie stwierdziły, że „Polska nie potrzebuje cyfrowego złotego”.
Każdy Cebullion jest zabezpieczony polskim złotym.
Tradycyjne złotówki pozyskiwane przez emitenta w zamian za tokeny Cebullionu będą trzymane w rezerwie. Mówi się, że bezpiecznie stabilizuje połączenie PLNc-PLN.
Następnie czytamy, że Cebullion musi być tokenem Ethereum zgodnie ze standardem ERC20. Jednak Zaorski zapewnia w filmie, że zespół pracuje nad interoperacyjnością wielokanałową. W ten sposób Cebullion może być używany na innych kanałach. Dodatkową warstwą bezpieczeństwa powinien być proces KYC i powiązanie z legalnym kontem bankowym.
podstawowe funkcje Cebullion litepaper obejmują:
- tokenizacja PLN
- okup Cebullion
- przelewy Cebullion na adresy Ethereum zgodne z ERC20
- Płatności z zewnętrznych adresów portfela Ethereum
Cebullion: Rewolucja czy żart?
Zapytany o model przychodowy projektu, Zaorski odpowiedział, że zysk będzie pochodził z 0,13% opłat transakcyjnych według Litepaper. Jednak w ostatnim tweecie obniżył tę marżę do 0,11%. Ponadto, powiedział, oczekuje się, że opłaty te będą nadal spadać z powodu konkurencji na rynku i wtórnego obiegu.
Komentarze wzbudziły również obawy dotyczące żartobliwej nazwy projektu, która może nie być traktowana poważnie przez główne instytucje finansowe. We wspomnianym filmie Zaorski mówi: „Wiem, że dla niektórych osób nazywa się PLNc, albo polski złoty byłby lepszy. Ale dlaczego nie Cebullion? Myślę, że pokazuje więcej niż polski cyfrowy złoty.”
Jednak ku obawom jednego z użytkowników Twittera Zaorski odpowiedział, że nazwa coin’a jest „wyjątkowa”.
Czym jest stabilna moneta czyli stablecoin Cebullion?
Używając najprostszej definicji Wikipedii, stablecoiny to kryptowaluty, których cena jest powiązana z inną kryptowalutą, pieniędzmi lub towarem (takim jak metale szlachetne lub przemysłowe).
Jednym z najpopularniejszych stablecoinów jest USD Coin, czyli waluta oparta na dolarze amerykańskim. Moneta 1 dolara = 1 dolar. Prosty? banalny
Oczywiście jest wiele typów, ale nie ma sensu wchodzić w to dzisiaj. Dowiesz się, że stablecoin to kryptowaluta, której wartość jest identyczna z czymś: pieniędzmi, ceną czegoś takiego jak złoto lub inna kryptowaluta. Nie jest to idealne rozwiązanie i ma swoje problemy, ale to kolejny krok w ewolucji rynku.