Z punktu widzenia użytkownika Bitcoin to po prostu aplikacja mobilna lub program komputerowy, który umożliwia korzystanie z osobistego portfela Bitcoin do wysyłania lub odbierania pieniędzy. Tak działa Bitcoin dla większości użytkowników.
Za kulisami sieć Bitcoin zapewnia publiczną księgę zwaną „blockchainem”. Ta księga zawiera wszystkie transakcje, jakie kiedykolwiek przetworzono, umożliwiając komputerowi użytkownika weryfikację poprawności każdej transakcji. Autentyczność każdej transakcji jest chroniona podpisami cyfrowymi, które pasują do adresów wysyłających, dając wszystkim użytkownikom pełną kontrolę nad wysyłaniem bitcoinów z ich własnych adresów Bitcoin. Dodatkowo każdy może przetwarzać transakcje wykorzystując moc obliczeniową specjalistycznego sprzętu komputerowego. Za tę usługę możesz otrzymać rekompensatę w bitcoinach. Nazywa się to często „kopaniem”. Aby uzyskać więcej informacji o Bitcoin, możesz sprawdzić stronę szczegółów oraz oryginalny post.
I generacja pieniądza – Muszelki, monety, banknoty
Z punktu widzenia użytkownika Bitcoin to po prostu aplikacja mobilna lub program komputerowy, który umożliwia korzystanie z osobistego portfela Bitcoin do wysyłania lub odbierania pieniędzy. Tak działa Bitcoin dla większości użytkowników.
Za kulisami sieć Bitcoin zapewnia publiczną księgę zwaną „blockchainem”. Ta księga zawiera wszystkie transakcje, jakie kiedykolwiek przetworzono, umożliwiając komputerowi użytkownika weryfikację poprawności każdej transakcji. Autentyczność każdej transakcji jest chroniona podpisami cyfrowymi, które pasują do adresów wysyłających, dając wszystkim użytkownikom pełną kontrolę nad wysyłaniem bitcoinów z ich własnych adresów Bitcoin. Dodatkowo każdy może przetwarzać transakcje wykorzystując moc obliczeniową specjalistycznego sprzętu komputerowego. Za tę usługę możesz otrzymać rekompensatę w bitcoinach. Nazywa się to często „kopaniem”. Aby uzyskać więcej informacji o Bitcoin, możesz sprawdzić stronę szczegółów oraz oryginalny post.
II generacja pieniądza – Bankowość elektroniczna
Dzięki rewolucji internetowej byliśmy w stanie dokonywać szybkich i wydajnych przelewów teoretycznie w dowolnym miejscu na świecie. Dokonując przelewu online, bank przelewa pieniądze na konto naszego odbiorcy i opłaca prowizję maklerską. W przypadku międzynarodowych przelewów bankowych opłaty mogą być znaczne, a termin wykonania takich przelewów nie jest dla obu stron zadowalający.
Kolejną wadą takiego systemu jest to, że nasze pieniądze są pod kontrolą banku – co oznacza wiele potencjalnych błędów ludzkich. Bank to ten, który pobiera pieniądze z naszego konta i dodaje pieniądze na drugie, więc jesteśmy zależni od osób trzecich. W systemie tym istnieje również możliwość anulowania przelewu (zwrotu), co czasami prowadzi do oszustwa. Sprzedając dany produkt nie zawsze mamy 100% gwarancję, że otrzymana przez nas przesyłka nie zostanie zwrócona do nadawcy.
W tym systemie bezpieczeństwo naszych środków zależy od banków, które oczywiście objęte są funduszami gwarancyjnymi (do określonych kwot), co sprawia wrażenie bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze jest to prawdą, jak udowodnili na przykład mieszkańcy Cypru, ponieważ rząd dosłownie ukradł ich depozyty, aby wesprzeć trudności banków. W grudniu 2013 r. władze Unii Europejskiej uzgodniły uregulowanie wsparcia lub likwidacji banków znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Nowe przepisy dają nam możliwość dotarcia do środków zgromadzonych na naszych lokatach. Istnieje wiele innych sytuacji, w których bank może zakłócić nasze saldo. Na przykład bank może zablokować nasze pieniądze tylko z powodu podejrzenia i domniemania przestępstwa lub np. przekazać je komornikowi. Ponadto Unia Europejska, Stany Zjednoczone i wszystkie inne kraje świata mogą próbować ratować gospodarkę przed kryzysami na najniższej linii oporu. Ta metoda to oczywiście dodruk pieniądza i tym samym zmniejszenie wartości nabywczej pieniądza w obiegu, czyli tzw. inflacja
Kto jest w czyim portfelu?
System bankowy jest skonstruowany tak, aby odpowiednie agencje rządowe i instytucje miały wyobrażenie o tym, co robimy z naszymi pieniędzmi: co, kiedy i gdzie ich używamy, co za nie kupujemy, od kogo otrzymujemy pieniądze. i gdzie je dostarczamy. W czasach, gdy kontrola państwowa osiągnęła najwyższy poziom w historii, wielu może uznać taką cechę systemu bankowego za niekorzystną, a nawet ograniczającą wolność.
Wartość pieniądza, kwota w obiegu, prawo do jego posiadania i dysponowania oraz przepływ pieniądza w obecnym systemie zależą od banków i rządów. Mówimy o czynniku ludzkim i niewielkiej grupie ludzi, którzy w pełni kontrolują najważniejsze aspekty naszego życia – gospodarkę. Promuje nadużycia, korupcję, niesprawiedliwość, kontrolę społeczną itp.
III generacja pieniądza – Bitcoin (i inne kryptowaluty)
Bitcoin rozwiązuje większość problemów poprzednich systemów. Bitcoiny można wysyłać błyskawicznie w dowolne miejsce na świecie za pomocą Internetu (lub sieci komórkowej) bez opłat i bez pośredników. Własność naszych pieniędzy nie zależy już od banków i rządów. W przypadku przelewu nie powierzamy pieniędzy osobom trzecim, więc nikt nie może na niego wpływać, manipulować ani decydować o jego statusie. Bitcoin nie może być podrobiony ani przedrukowany.
W Bitcoinie nie ma czynnika ludzkiego, wszystko dzieje się według z góry ustalonych reguł, które zostały demokratycznie zaakceptowane przez większość użytkowników systemu.
W Bitcoin wszystkie działania są publiczne, ale nie wiemy, kto je wykonał i kto je osobiście posiada.
Nie musisz podawać danych osobowych podczas tworzenia nowego adresu. Władze nie mogą również zablokować tego adresu i uniemożliwić nam dostęp do BTC. Dlatego Bitcoin oferuje znacznie lepsze poczucie anonimowości, prywatności i bezpieczeństwa niż wcześniej wspomniane systemy. Przy tak wielu możliwościach naturalnie pojawia się pytanie: „Jak działa Bitcoin?”
Szczyt generacyjny pieniądza – Blockchain czyli księga transakcyjna bitcoina
Załóżmy, że każda transakcja w sieci bitcoin jest rejestrowana w księdze. Kiedy wysyłamy komuś bitcoiny, w tej księdze znajduje się wpis, aby odliczyć bitcoiny z portfela, a następnie przetworzyć adres docelowy.
Mając wszystkie transakcje w sieci bitcoin zarejestrowane w otwartej księdze, łatwo jest obliczyć, kto powinien mieć swoje konto i ile bitcoinów. Obrazowy i uproszczony przykład z książki:
- Jacek ma w portfelu 25 bitcoinów;
- Jacek wysyła 3 bitcoiny do Marka;
- Jacek wysyła Adamowi 2 bitcoiny;
- Marek wysyła Grześkowi 2 bitcoiny;
- Grzesiek przesyła Jackowi 1 bitcoina.
Na podstawie tej książki demonstracyjnej możemy dokładnie obliczyć, ile bitcoinów ma dana osoba. Jacek ma 21, Adam 2 BTC, Marek 1, a Grzesiek po 1 bitcoinach. Dotyczy to również łańcucha bloków bitcoin. Saldo naszego konta jest obliczane na podstawie księgi transakcji. Wystarczy znać klucz prywatny naszego adresu, który identyfikuje nas w tej książce.
Pytanie, czym różni się ona od bankowości elektronicznej, która działa prawie tak samo?
Podobny na zewnątrz, radykalnie inny od środku – jak funkcjonuję bitocin?!
Nie mogliśmy odpowiedzieć na pytanie „jak działa Bitcoin?” bez wchodzenia do niego. Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania cech systemów scentralizowanych stosowanych w tradycyjnej bankowości. Banki prowadzą tam swoje konta. W związku z tym mogą dowolnie zastępować, przepisywać, zmieniać i manipulować rekordami. Jako osoba z zewnątrz nigdy nie możemy być pewni, czy aktualne dane są historyczne, czy po edycji. W przypadku Bitcoinów aktualne kopie księgi są dostępne dla wszystkich użytkowników sieci. Sieć ta składa się z setek tysięcy komputerów z zainstalowanym tradycyjnym klientem bitcoin. Każdy, kto jest użytkownikiem systemu i posiada natywny portfel bitcoin, przechowuje kopię takiej księgi w domu. Nieautoryzowane lub autoryzowane zmiany tego rodzaju rachunkowości wymagają ich jednoczesnego dodania do wszystkich innych kopii. Każda dokonana transakcja jest odnotowywana w księgach rachunkowych bez zmian. Jedyną opcją jest dodanie nowych transakcji do zdecentralizowanej księgi lub systemu blockchain.
W tym systemie nie musimy ufać bankom ani rządom, ufamy kryptografii, prawom matematycznym i sile sieci bitcoin. Moc obliczeniowa sieci Bitcoin jest kilkaset razy większa niż łączna moc 500 najszybszych komputerów na świecie należących do rządu USA, Chin, NASA lub innych instytucji naukowych i wojskowych. Ponadto przepustowość sieci bitcoin wzrasta z każdym nowym podłączonym do niej urządzeniem.
Rozproszona księga jest również znana jako blockchain lub blockchain. Łańcuch bloków Bitcoin może zostać zweryfikowany przez każdego w dowolnym momencie, na przykład tutaj. Wpisz dowolny adres, a będziemy mieli dostęp do wszystkich transakcji, w których ten portfel brał udział jako nadawca lub odbiorca. Księga składa się z bloków – czyli tzw. poszczególne transakcje zgrupowane razem – a każdy blok przechowuje transakcje użytkownika przez pewien okres czasu.
W tym momencie, gdyby ktoś zadał Ci pytanie „jak działa Bitcoin?”, możesz odpowiedzieć na to: Bitcoin opiera się na rozproszonej księdze, z kopią na każdym urządzeniu podłączonym do sieci. Ponieważ Bitcoin korzysta z sieci p2p, nie musimy polegać na żadnym pośredniku, ponieważ wszystko jest określone z góry określonym kodem i obliczeniami matematycznymi. Bitcoin jest zdecentralizowany, a zatem przejrzysty, ponieważ każdy może w dowolnym momencie prześledzić ścieżkę każdego BTC w obiegu.
Prawo własności naszych bitcoinów – jak zacząć z bitcoin?
Tytuł naszych bitcoinów jest taki sam jak klucz prywatny, który powinien znać tylko właściciel portfela, w którym są przechowywane. Klucz prywatny to rodzaj podpisu cyfrowego. Tutaj zaczynamy zgłębiać pytanie „jak działa Bitcoin?” bardziej techniczna strona.
Każda waluta cyfrowa jest połączona z publicznym kluczem ECDSA (Elliptic Curve Cryptography) w systemie. Kiedy ktoś przenosi bitcoiny na adres innego użytkownika, dochodzi do zdarzenia, w którym klucz publiczny nowego właściciela jest powiązany z określoną ilością bitcoinów. Transakcja jest następnie podpisana kluczem prywatnym.
Więc nikt nie może wysyłać naszych bitcoinów bez naszej zgody – niemożliwe bez znajomości klucza prywatnego.
Pozostaje pytanie, jak znaleźć odbiorców przelewów bankowych w sieci bitcoin? Bitcoin wykorzystuje funkcję skrótu RIPEMD-160 w publicznej części klucza ECDSA, która działa jako unikalny adres, na który przesyłane są bitcoiny.
Adres jest przechowywany w systemie kodowania Base58, jest adresem publicznym, więc może być udostępniany między użytkownikami sieci. Ważne jest to, że każdy może utworzyć dowolną liczbę takich adresów, aby otrzymywać bitcoiny.
Czym są transakcje i bloki w Bitcoin
Sieć Bitcoin jest siecią p2p, więc składa się z węzłów — czyli komputerów korzystających z tradycyjnego klienta bitcoin. Węzły te łączą się z innymi węzłami w sieci rozproszonej za pośrednictwem Internetu. Co się dzieje, gdy do sieci dołącza nowy węzeł, czyli tzw. ktoś instaluje nowy portfel bitcoin lub restartuje stary.
Najpierw uzyskuje łańcuch bloków swoich peerów (węzły, z którymi jest połączony). Dla nowego klienta są to wszystkie bloki utworzone online. Jeśli klient był nieaktywny przez długi czas, pobierze tylko te bloki, które zostały wygenerowane, gdy portfel był nieaktywny. Każdy blok składa się z nagłówka, który odróżnia go od innych bloków i zawiera listę transakcji wykonanych przez użytkowników w danym czasie. Po drugie, synchronizuje informacje o czasie, które są później używane do podpisywania bloków za pomocą znaczników czasu. Są to zapisy zawierające czas uniksowy, co dodatkowo utrudnia manipulację blockchainem i zwiększa jego bezpieczeństwo.
Sam łańcuch bloków ma następującą postać: blok „n” wskazuje blok „n-1” zawierający funkcję skrótu zawartości bloku „n-1”. Blok zawiera funkcję skrótu bloku „n-2”, więc skrót ostatniego bloku w łańcuchu zależy od skrótu każdego poprzedniego bloku w łańcuchu. Blok 5 można opisać jako funkcję haszującą:
hasz(blok4 + hash bloku3 (hash bloku 2 + hash))).
Ten mechanizm sprawia, że gdy dwa węzły akceptują wartość skrótu bloku w określonym łańcuchu, jednocześnie akceptują wszystkie inne bloki. Ta funkcja uniemożliwia oszukanie pojedynczego bloku, ponieważ anuluje wszystkie poprzednie bloki.
Jak działa sieć bitcoin – Mining czyli utrzymanie sieci
Nie mogliśmy w pełni odpowiedzieć na pytanie „jak działa Bitcoin?” bez wyjaśniania, kto i jak przechowywać transakcje w bloku i budować z nich blockchain. Odpowiedzią są górnicy. Nie mówimy o tradycyjnym górnictwie, ale o cyfrowym górnictwie, które wykorzystuje sprzęt o dużej mocy obliczeniowej. Aby sieć była bezpieczna i działała prawidłowo, potrzebuje mocy obliczeniowej do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych. Musi być praca w sieci, którą można łatwo zweryfikować – dowód pracy.
Każdy może zostać cyfrowym górnikiem z odpowiednim sprzętem. Dzięki górnikom transakcje mogą być dokonywane online. Sieć nagradza kopaczy cyfrowych za ich pracę nowymi bitcoinami (w chwili pisania tego tekstu jest to 6,26 BTC za blok) – tak powstają nowe bitcoiny. Jak już wiecie z poprzedniego artykułu, bitcoiny można tworzyć w ograniczonej liczbie – do 21 milionów. Co się stanie, gdy wszyscy zostaną rozdzieleni? W jaki sposób górnicy są wynagradzani za utrzymanie sieci?
To proste, sieć trzyma górników z dala od transakcji.
Blockchain – łańcuch bloków w Bitcoin
Jak już wiemy, wszystkie transakcje w sieci zapisywane są w blokach tworzących blockchain. Zadaniem górnika jest „rozbić blok”, czyli tzw. rozwiązać problem kryptograficzny stworzony przez sieć opartą na funkcji skrótu SHA-256.
W skrócie jest to:
- Oblicz funkcję skrótu z danego bloku danych;
- Obliczanie trudności bieżącego elementu dostarczanego przez sieć, który mierzy, jak trudno jest znaleźć nowy blok;
- Upewnij się, że wartość skrótu bloku jest mniejsza niż bieżąca pozycja.
Obecna trudność wydobycia praktycznie uniemożliwia tzw. Właśnie dlatego cyfrowi górnicy łączą swoje maszyny z kopalniami, zwanymi również basenami górniczymi. Górnik (a raczej kopalnia), który jako pierwszy obliczy właściwy blok, zgłosi go reszcie sieci. Inne węzły sieci potwierdzają to obliczenie. Po potwierdzeniu górnik jest nagradzany określoną ilością bitcoinów i wszystkimi opłatami transakcyjnymi bloku. Do łańcucha bloków dodawany jest blok z transakcjami użytkownika. W ten sposób do łańcucha bloków dodawanych jest więcej bloków, z których każdy jest połączony z poprzednim.
Sieć Bitcoin to samoregulująca się sieć, która utrzymuje z góry określone parametry. Jeśli liczba górników lub moc sprzętu wydobywczego wzrośnie, bitcoiny nie będą wydobywane szybciej. Używa parametru, który określa powagę problemu z szyfrowaniem górników. Sieć dostosowuje poziom trudności tak, aby blok był wydobywany co 10 minut, niezależnie od przepustowości sieci. Parametr trudności zmienia się po każdym bloku od 2016 roku. Obecnie opłata za rozliczenie bloku wynosi 6,25 BTC i jest zmniejszana o połowę co 210 000 bloków, tj. co
lata.
„Jak działa Bitcoin?” – podsumowuje
Jak widać, cały system bitcoin opiera się na stabilnych elementach, takich jak moc obliczeniowa, matematyka i kryptografia. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów bankowych lub rozliczeniowych, czynnik ludzki w sieci Bitcoin jest znacznie zminimalizowany. Nikt nie może kontrolować Bitcoina, a żadna organizacja ani urzędnik nie może dokonywać nieautoryzowanych zmian ani manipulować wartością naszego portfela. Własność naszych pieniędzy zabezpiecza matematyka, a nie „usta i wiara”. Bitcoinów nie można drukować ani podrabiać.
Bitcoin to projekt open source. Kod źródłowy Bitcoina jest publiczny i każdy może z niego korzystać. Wszelkie zmiany w protokole iw zasadzie w sposobie jego działania muszą zostać zaakceptowane przez większość użytkowników poprzez aktualizację oprogramowania tj. klient Bitcoin.
Jeśli ten artykuł nie zaspokoił Twojej ciekawości, jak działa Bitcoin, zapraszamy do zapoznania się z manifestem twórcy bitcoina, który dla Ciebie przetłumaczyliśmy na język polski: Manifestem Satoshi Nakamoto.
Jeśli jednak jesteś zadowolony z aktualnych informacji „co to jest bitcoin” i „jak działa Bitcoin” i chcesz dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z bitcoina (tj. gdzie kupić i jak trzymać), skorzystaj z tego artykułu: LINK .