Bitcoin to najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta. W tym artykule przedstawimy najważniejsze fakty dotyczące Bitcoina, przedstawimy technologię, na której się opiera, oraz pokażemy, jak inwestować w Bitcoina.
Co to jest bitcoin?
„Co to jest Bitcoin?” – To pytanie wciąż codziennie zadają wielcy ludzie na całym świecie.
Aby odpowiedzieć na ciekawość ludzi i podzielić się naszą wiedzą ze światem, w tym artykule postaramy się wyjaśnić specyfikację tego cyfrowego zasobu, jego historię i pomysły, które go ożywiły.
Bitcoin to innowacyjna cyfrowa waluta ery informacji, znana również jako „Internetowe złoto”.
Bitcoin (w skrócie BTC) jest zdecentralizowany, tj. waluta bez jednostki centralnej, niezależna od banków, rządów i innych organizacji pośredniczących w jej wymianie. Jest to waluta, która nie zna granic i jest dostępna wszędzie tam, gdzie jest połączenie internetowe. Bitcoin to waluta, którą możesz błyskawicznie wysłać w dowolne miejsce na świecie, z pominięciem banków i pośredników, a co za tym idzie:
- ograniczenia techniczne
- ograniczenia czasowe
- często drogie opłaty
Biorąc pod uwagę, że niektóre cechy bitcoina, takie jak niematerialny charakter pieniędzy lub środków przechowywanie wartości, zostały już opisane w wielu, tym razem postaramy się przyjrzeć idei bitcoina i jednocześnie podstawom i początkom, aby uzyskać jak najbardziej wyczerpującą odpowiedź na pytanie, czym jest bitcoin?
Bitcoin jak zacząć?
W naszym przewodniku, jak zacząć korzystać z Bitcoina, pokażemy Ci, że korzystanie z bitcoina jest naprawdę łatwe. W rzeczywistości radzenie sobie z Bitcoinem jest łatwiejsze niż tradycyjna bankowość internetowa. Ponadto statystyki pokazują, że sieć BTC jest znacznie bardziej niezawodna niż bankowość internetowa. W ciągu dziesięciu lat istnienia sieć Bitcoin była aktywna przez ponad 99,98% czasu – to tylko 2 dni działania w ciągu dziesięciu lat. Misją portalu Bitcoin.pl jest po prostu przybliżenie Bitcoina wszystkim tym, którzy wcześniej z nim nie mieli do czynienia lub którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Jeśli zdecydowałeś, że teraz jest właściwy czas, aby zaangażować się w ekosystem bitcoinów, przewodnik dla początkujących Bitcoin pokaże Ci, jak łatwo jest posiadać swój pierwszy BTC.
Czego potrzebujesz aby zacząć?
Do korzystania z Bitcoina wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera. Aby zrobić to mądrze i bezpiecznie, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Jeśli nie odwiedzasz niebezpiecznych stron internetowych, nie klikasz dziwnych linków i nie umieszczasz swoich danych osobowych tam, gdzie są, ryzyko utraty bitcoinów jest marginalne. Bezpieczeństwo samej sieci Bitcoin zostało potwierdzone w tym raporcie m.in. przez Bank of Canada.
Jeśli jednak nie wiesz „co to jest Bitcoin?”, to w tym artykule zalecamy zapoznanie się z jego możliwościami i ideą. Bardziej wnikliwym czytelnikom i tym, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat bitcoinów, polecamy również przeczytanie artykułu „Jak działa Bitcoin?”. Link do tego artykułu znajdziesz tutaj: LINK.
Jak działa bitcoin?
Jeśli już wiesz „co to jest bitcoin”, czas dowiedzieć się, jak to działa. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać bardzo podobnie do użytkownika końcowego, systemy scentralizowane bardzo różnią się od wewnętrznych systemów zdecentralizowanych. Zanim odpowiemy na pytanie „jak działa Bitcoin?” Ogólnie jednak trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:
- co jest najważniejsze w systemie monetarnym?;
- obieg pieniądza;
- rozwój i ewolucja powyższych dwóch punktów.
Bitcoin to forma cyfrowej waluty, która jest tworzona i przechowywana elektronicznie. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut fizycznych, takich jak euro czy dolary, Bitcoin nie jest drukowany, co oznacza, że nie ma fizycznej postaci. Zamiast tego informatycy na całym świecie tworzą bitcoiny za pomocą programów do rozwiązywania matematyki. Więcej na temat technologii opisaliśmy w artykule: Jak działa bitcoin?
Bitcoin – geneza i powstanie największej kryptowaluty czyli Manifest Satoshi Nakamoto
Manifest twórcy Bitcoina Satoshi Nakamoto, w całości przetłumaczony jest na język polski. Manifest Satoshi Nakamoto to oficjalne dzieło opublikowane przez samego twórcę Bitcoina, które bada funkcjonowanie i możliwości techniczne sieci BTC. Jest to dokument opisujący przyczyny powstania „osobistego pieniądza elektronicznego” oraz opis techniczny jego działania. Manifest Satoshi Nakamoto to esej techniczny, więc jeśli chcesz prostszego wyjaśnienia „co to jest bitcoin?”, zapoznaj się z tym artykułem na temat manifestu Satoshi Nakamoto
Czy Bitcoin jest legalny w Polsce?
Kryptowaluty, w tym Bitcoin, i związane z nimi działania są legalne (lub nie są zabronione) w 99 krajach, co stanowi
0% wszystkich krajów na świecie. Należą do nich także Polska, gdzie powstaje wiele ciekawych projektów wykorzystujących zasoby cyfrowe i technologię blockchain. Zobacz, co polskie prawo mówi o Bitcoinie i branży kryptowalut oraz jakich regulacji musisz być świadomy.
Bitcoin jest legalny nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Co prawda nie uchwalono żadnych konkretnych przepisów określających status prawny kryptowaluty Bitcoin, ale wdrożono przepisy dotyczące podatku VAT. Handel i pośrednictwo w kryptowalutach jest zwolnione z tego obciążenia podatkowego w UE28, w tym w Polsce.
Legalność Bitcoina na świecie. Źródło: Wikimedia Commons
Bitcoin w Polsce: teoretycznie brak ograniczeń i zakazu
Z jednej strony Ministerstwo Finansów nadal nie definiuje oficjalnie Bitcoina jako środka płatniczego, z drugiej nie uniemożliwia to sprzedaży BTC i inne kryptowaluty z podatków. Polskie przepisy w żaden sposób nie zabraniają zajmowania się kryptowalutami ani obrotu na tym rynku, ale inwestorzy dokonujący transakcji w oparciu o aktywa cyfrowe powinni mieć świadomość, że muszą zgłaszać wszelkie zyski organowi podatkowemu i płacić podatek dochodowy.
Jedno z nielicznych polskich przepisów mających bezpośredni wpływ na Bitcoina zostało wprowadzone 1 marca 2018 r. na mocy ustawy o finansowaniu terroryzmu i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która po raz pierwszy wprowadziła definicję kryptowalut.
Zgodnie z tymi regulacjami, polskie giełdy kryptowalut oraz giełdy kryptowalut, takie jak Bitcoin, stały się „instytucjami obowiązkowymi” nakładającymi na nie dodatkowe obowiązki wynikające z ustawy o praniu brudnych pieniędzy. Ponadto prowadzenie takich czynności może wymagać uzyskania odpowiednich zezwoleń, na przykład w związku ze świadczeniem usług płatniczych czy księgowością.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś używał Bitcoina jako legalnej waluty, nie musisz obawiać się ograniczeń swojego banku, możesz robić interesy kryptowalutowe i jak każdy inny obywatel, inwestor czy przedsiębiorca, powinieneś pamiętać o płaceniu swoich dochodów. max.
Historia Bitcoina
Fani różnych innowacyjnych rozwiązań często uważają ich za geniuszy, stworzonych dosłownie od podstaw. To samo dotyczy autorów tych zjawisk. Jednocześnie cały rozwój technologii to szereg wynalazków, które rodzą się jeden po drugim. Nie inaczej jest z Bitcoinem i blockchainem. Zarówno pierwsza kryptowaluta – jak i sieć blockchain – są wynikiem rozwoju pewnego sposobu myślenia i unikalnej ideologii. Dlatego jeśli interesują Cię narodziny i historia Bitcoina, zachęcamy do przeczytania całej historii bitcoina.